Bateria Laskowskiego w Helu

Bateria Laskowskiego

Bateria nr 31 im. Heliodora Laskowskiego była najpotężniejszą i jedyną taką baterią w przedwojennej Polsce. Składała się z 4 armat Boforsa wz.30 o kalibrze 152,4 mm. Została nazwana na cześć swojego twórcy, kmdr. Heliodora Laskowskiego, a przez zlokalizowanie na samym skraju cypla półwyspu helskiego, zwyczajowo nazywa się ją "baterią cyplową".

Stanowisko baterii Laskowskiego zostało odrestaurowane i jest częścią Muzeum Obrony Wybrzeża. Jest udostępnione dla turystów w sezonie letnim i obejmuje mini-wystawę poświęconą dowódcy baterii, kpt. mar. Zbigniewowi Przybyszewskiemu.

Heliodor Laskowski był oficerem marynarki w Polsce, który przyczynił się do stworzenia silnie uzbrojonej bazy lądowej na Helu. Dzięki jego staraniom bateria otrzymała nowoczesne działa Boforsa, które były bardziej skuteczne od francuskich dział proponowanych pierwotnie.

Bateria Laskowskiego odegrała ważną rolę w obronie polskiego cypla helskiego podczas niemieckiej inwazji w 1939 roku. Marynarze baterii prowadzili pojedynki artyleryjskie z niemieckimi okrętami, powstrzymując ich ataki. Pomimo heroicznej obrony, bateria Laskowskiego musiała się poddać po 32 dniach walk z powodu bezsensowności dalszej obrony. Po kapitulacji załoga baterii zniszczyła swoje stanowiska, a sam kpt. Przybyszewski symbolicznie cisnął broń w morze. Po wojnie Przybyszewski został aresztowany i stracony w wyniku fałszywego procesu stalinowskiego.

KARNET do obiektów Helskiego Kompleksu Muzealnego - oszczędzasz 20%.

AUDIO-PRZEWODNIK
Helskiego Kompleksu Muzealnego na telefon (Polski, English, Deutsch, Český jazyk).

Bateria Laskowskiego w Helu
Bateria Laskowskiego w Helu