Port RYbacki w Helu

Port rybacki w Helu

Port stanowi bazę dla floty rybackiej i żeglugi turystycznej. Znajduje się tutaj przystań rybacka, jachtowa, pasażerska, a także morskie przejście graniczne, przez które odbywa się ruch osobowy i towarowy. Obsługuje je placówka Straży Granicznej z Władysławowa.


Kilka ciekawych informacji...

W pobliskim porcie wojennym Hel cumuje morski statek ratowniczy typu SAR 3000 „Sztorm” należący do Służby SAR

Od 1928 do wybuchu wojny w porcie stacjonowały jednostki wówczas właśnie utworzonej Flotylli Straży Granicznej, strzegącej morskiej granicy państwa

Przy wejściu do portu znajduje się ufundowany w roku 1985 rybacki krzyż wotywny, ozdobiony sprzętem żeglarskim. Na metalowym trzonie znajduję się napis: „Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą aby szczęśliwie wracali”.


Trochę historii...

Zbudowany został w latach 1882 - 83 przez rząd pruski. Pierwotnie przystań kutrów i łodzi rybackich osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej, który zajmował obszar odpowiadający obecnemu basenowi wewnętrznemu. Dopiero kolejne modernizacje, dokonane przez rząd II Rzeczypospolitej w latach 1924 - 25 i 1929 - 33, doprowadziły do uzyskania konkretnej konstrukcji i powierzchni. Na terenie portu znajdują się przedsiębiorstwa połowowe oraz budynki i hale niezbędne do funkcjonowania przetwórstwa rybnego.

Zdjęcie portu w nocy